а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ракетодром

мн. ракетодроми
Вид збор: Именка, машки род
Место уредено за полетување, за лансирање, за сместување и за одржување ракети и други слични летала на реактивен погон.
Примери:
ракетодром за вселенски летови
FlexiMac
 менување на македонски глаголи