а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ракетира

ракетираат; ракетирал; ракетиран; ракетирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 32006
Изврши напад, гаѓа со ракети.
Употреба: Воен термин
Примери:
Во утринските часови го ракетираа градот.
Изведенки
ракетирање ср.
Пример: Кој командувал со ракетирањето на претседателскиот авион?
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК