а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ракетен

ракетни
Вид збор: Придавка
Кој се однесува на ракета.
Употреба: Воен термин
Примери:
Ракетно оружје.
Ракетни единици.
Ракетна рампа.
Ракетен мотор.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи