а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ракета

мн. ракети
Вид збор: Именка, женски род
1. Граната што избувнува во воздухот и дава обично светлина во боја.
Англиски: rocket Албански: raketë
Примери:
сигнална ракета
ракета за огномет
2. Летален апарат со реактивен двигател.
Англиски: rocket Албански: raketë
Примери:
космичка ракета
3. Експлозивно тело со разорна моќ.
Англиски: rocket Албански: raketë
Употреба: Воен термин
Примери:
интерконтинентална ракета
атомска ракета
4. Валчеста мрежеста лопатка со која се удира топката во тенисот.
Англиски: racket Албански: raketë tenisi
Употреба: Спорт
5. Лопатка за играње пинг-понг.
Англиски: racket Албански: raketë
Употреба: Спорт
FlexiMac
 менување на македонски глаголи