а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ракетарство

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
1. Аматерска изработка на летала на реактивен погон.
Примери:
Вчера се одржа натпревар по ракетарство.
2. Умешност и вештина во изведување огномети со ракети.
Англиски: firework
Примери:
Тие прават многу добри огномети бидејќи добро ги познаваат техниките на ракетарството.
Барутот се употребува и во ракетарството.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК