а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ракатка

мн. ракатки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 12472
1. Количина жито, трева колку што може да се опфати со една рака.
Англиски: bundle
Примери:
ракатка жито
ракатка цвеќиња
2. состав, збир
Англиски: collection
Употреба: Преносно значење
Примери:
ракатка песни