а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ракавец

мн. ракавци
Вид збор: Именка, машки род
1. Долгнавест, валчест дел од машина.
Употреба: Технологија
Примери:
Хоризонталниот ракавец на моторот од тракторот.
вертикален ракавец
2. Дел од лист од растение или од стебло на житно растение.
Англиски: stalk
Употреба: Ботаника
Примери:
По оформувањето на првиот лист од неговиот ракавец избива втор.
Испилените ларви се вовлекуваат во ракавситен на стеблата на житните растенија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи