а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разџагори

(се) разџагорат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да џагори засилено, многу гласно.
Примери:
Девојчињата се разџагорија, немаат никаков срам.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи