а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разљуби

разљубат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Престане да љуби, да сака некого или нешто.
Употреба: Народна поезија
Примери:
Или те љуба разљуби.
Тој ја разљуби.
2. (се разљуби) Престане да чувствува љубов еден кон друг; се одљуби, се отсака од некого.
Примери:
Тие се разљубија.
Изведенки
1. разљубува несв.
(се) разљубуваат
2. разљубување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи