а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разјужи

Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 17705
(само во 3 л. - за време) Затопли, стане потопло.
Англиски: warm up
Примери:
Разјужи неделава.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК