а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разјаснителен

разјаснителна
Вид збор: Придавка
Кој служи за разјаснување на нешто.
Англиски: clarifying
Примери:
Разјаснителна работа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи