а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разјари

разјарат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 43772
1. Доведе во состојба на силна јарост.
Англиски: enrage Албански: mllefos
2. (се разјари) Се доведе во состојба на силна јарост.
Англиски: enrage Албански: mllefos
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК