а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разјарен

разјарени
Вид збор: Придавка
Опфатен со јарост; кој изразува јарост.
Англиски: enraged
Примери:
разјарен ѕвер
со разјарен поглед
Изведенки
разјарено прил.
Пример: Разјарено трчаше наоколу.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи