а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разурнувач

мн. разурнувачи
Вид збор: Именка, машки род
1. Тој што разрушува нешто, разрушител.
Албански: shkatërrues
2. Вид воен брод.
Англиски: destroyer Албански: shklatrrues
Употреба: Воен термин
FlexiMac
 менување на македонски глаголи