а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разум

(едн.) разумот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 1515
1. Способност на човека логички да мисли, да расудува.
Англиски: reason Албански: kuptim
Примери:
Јас верувам во разумот на човештвото.
здрав разум
2. ум, интелект
Англиски: mind Албански: mendje
Примери:
Разумот му попушташе.
Изрази
(посл.) Ум и разум со пари не се купува.