а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разулавен

разулавениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 16203
Што е поулавен, безумен, избезумен, збеснат.
Англиски: crazy
Примери:
разулавен коњ
разулавена жена
разулавени деца
Изведенки
1. разулавено прил.
Пример: Срцето му чукаше разулавено.
2. разулавеност ж.