а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разукраси

разукрасат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Отстрани украсни предмети, раскити нешто накитено.
Примери:
По празникот, веднаш ја разукраси куќата.
2. Краси малку или малку повеќе.
Примери:
Мајка ми ја разукраси собата.
Децата ја разукрасија елката со прекрасни лампиони и толку многу ја накитија што дури целата блескаше.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи