а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разузнае

разузнаат; разузнал
Вид збор: Глагол, свршен
1. Распознае некој предмет, појава меѓу други, распознае, различи.
Англиски: distinguish Албански: njeh, dallon
Примери:
Да видиме дали ќе разузнае детето.
2. Собере податоци за положбата, силите, тајните на непријателот.
Англиски: reconnoiter Албански: kundërzbulon, spiunon
Употреба: Воен термин
Примери:
Го пратија него да разузнае што станува таму.