а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разузнава

разузнаваат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Распознава некој предмет, појава меѓу други.
Англиски: recognize Албански: njoh
Примери:
Детево почна веќе да разузнава.
2. Собире податоци за положбата, силите, тајните на непријателот.
Англиски: reconnoiter Албански: kundërzbuloj
Употреба: Воен термин
Примери:
Тој мораше постојано да разузнава што готви непријателот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи