а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разузнавање

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 25119
1. распознавање, различување
Англиски: recognition Албански: njohje
2. Собирање податоци, особено доверливи, за положбата, силите, тајните на непријателот, за намерите на конкурентот, партнерите и сл.
Англиски: intelligence, reconnoiter Албански: kundërzbulim
Примери:
Агенција за разузнавање.
Разузнавање на непријателските сили.
Успех на нашето разузнавање.