а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разузнавач

мн. разузнавачи
Вид збор: Именка, машки род
1. Лице што работи на разузнавање.
Англиски: reconnoiter Албански: informator, spiun
Употреба: Воен термин
Примери:
Разузнавачите доставија податоци.
2. брод за разузнавање
Англиски: reconnaissance ship Албански: anije kundërzbulimi
Употреба: Воен термин
FlexiMac
 менување на македонски глаголи