а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разуздан

разуздани
Вид збор: Придавка
1. Кој е без узда, ослободен од узда.
Англиски: unbridled
Примери:
Разуздан коњ.
2. Дојден до крајните граници на распуштеноста; распојасан.
Англиски: unbridled
Употреба: Преносно значење
Примери:
Разуздани деца.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи