а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разувери

разуверат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Со аргументи натера некого да се откаже од својата убеденост, увереност во нешто.
Англиски: convince Албански: çbind
Примери:
Мака имав додека ја разуверив.
2. (се разувери) Изгуби увереност во нешто.
Англиски: convince Албански: humb bindjen
Примери:
Се разувери ли сега?
FlexiMac
 менување на македонски глаголи