а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разубедувач

мн. разубедувачи
Вид збор: Именка, машки род
Лице што премислува некого, што го убедува да смени мислење.
Примери:
Тој честопати е во позиција на разубедувач на децата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи