а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разубеди

разубедат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Со аргументи натера некого да се откаже од своите убедувања, од своите намери.
Англиски: convince Албански: çbind
Примери:
Тешко го разубедиш.
2. (се разубеди) Измени свои убедувања, свои намери.
Англиски: change his mind Албански: ndryshoj mendjen
Примери:
Се разубеди, но веќе беше доцна.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи