а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разубавувач

мн. разубавувачи
Вид збор: Именка, машки род
Средство што разубавува, што прави да стане нешто поубаво, попријатно и сл.
Примери:
Маската за коса служи како разубавувач која ѝ дава сјај и живост на косата.
Сите овие козметички средства што ги гледаш, се разубавувачи на кожата на лицето.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи