а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разубави

разубават
Вид збор: Глагол, свршен
1. За лице, човек направи да стане поубав; за град, текст и слично - направи да стане поинтересен, поизразит.
Англиски: embellish Албански: zbukuroj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Негата го разубави уште повеќе лицето.
Плоштадите и зеленилото го разубавија градот.
2. За живот - направи да стане побогат.
Англиски: enrich Албански: zbukuroj, përmirësoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Таа му го разубави животот.
3. (се разубави) Стане поубав, поинтересен, побогат.
Англиски: embellish Албански: zbukuroj, stolis
Примери:
Многу си ми се разубавила.
Животот да ни се разубави.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи