а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разубавен

разубавениот
Вид збор: Придавка
Што е поличен, поубав, попријатен, поинтересен, содржински побогат.
Англиски: embellished
Примери:
разубавен двор
разубавена жена
разубавено време
разубавени мисли
Изведенки
разубавеност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи