а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разрушува

(се) разрушуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. (се) разруши
Англиски: destroy Албански: rrënoj
2. (се) разбушавува
Албански: prish
FlexiMac
 менување на македонски глаголи