а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разрушување

мн. разрушувања
Вид збор: Именка, среден род
1. разурнување, уништување
Англиски: destruction Албански: shkatërrim
2. разбушавување
Албански: çprishje
FlexiMac
 менување на македонски глаголи