а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разрушувач

мн. разрушувачи
Вид збор: Именка, машки род
Тој што разрушува или тоа што служи за разрушување.
Англиски: demolisher
Примери:
огнен разрушувач
разрушувач на почвата
водени разрушувачи
FlexiMac
 менување на македонски глаголи