а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разрушувачки

разрушувачкиот
Вид збор: Придавка
Разорен, разурнувачки, што има моќ да разруши.
Англиски: destructive
Примери:
разрушувачки потенцијал
разрушувачка моќ
разрушувачка постапка
FlexiMac
 менување на македонски глаголи