а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разруши

разрушат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 21146
1. Претвори во урнатини.
Англиски: demolish Албански: demoloj
Примери:
Ги разрушија сите цркви.
Го разрушија градот до темел.
2. уништи, растрои, погуби
Англиски: destroy Албански: shkatëroj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ќе му ја разруши и последната надеж.
Ми ги разруши сите планови.
3. (се разруши) Се претвори во урнатини, се разурне.
Англиски: dilapidate Албански: rrënoj
Примери:
Се разруши куќата.
4. (се разруши) Не се оствари, не се оправда.
Англиски: disappear Албански: nuk zbatoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Се разрушија илузиите.
5. (се) разбушави
Албански: prish
Примери:
Разрушила таа руса коса.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК