а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разрушен

разрушени
Вид збор: Придавка
1. Претворен во урнатини.
Англиски: destroyed
Примери:
Разрушена куќа
Разрушен живот.
2. разбушавен
Примери:
(нар. поез.) Руса глава разрушена.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи