а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разрука

(се) разрукаат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне силно да вика, гука.
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
(нар. поез.) Гулаби се разрукале / на твоите амбари.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи