а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разружа

разружува
Вид збор: Глагол, свршен
1. Симне од некого или нешто опрема, накит и сл.
Англиски: dismount Албански: heq stoli, pajisje nga trupi
Примери:
Стигна и веднаш го разружа коњот.
2. (се разружа) Се ослободи од опрема или накит.
Англиски: dismount Албански: zbres pajisje, stoli nga trupi
Примери:
И навреден брзо се разружа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи