а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разровка

разровкаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи да стане ровок, ронлив, да се раздробува.
Употреба: Земјоделство
Примери:
Подривачот го разровка долниот дел на почвата.
Оваа машина ја разровка земјата.
2. (се разровка) Стане ронлив, се раздроби.
Употреба: Земјоделство
Примери:
Почвата се разровка од влажната клима.
Изведенки
1. разровкува несв.
(се) разровкуваат
2. разровкување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи