а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разрипа

разрипаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Натера некого да почне многу да скока.
Англиски: jump Албански: kërcen
Употреба: Ретко
Примери:
Доведе свирачи, ги разрипа гостите.
2. (се разрипа) Почне многу да скока.
Англиски: jump Албански: kërcen shumë
FlexiMac
 менување на македонски глаголи