а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разрика

разрикат
Вид збор: Глагол, свршен
1. За некои животни - почне силно да рика, реве.
Англиски: bellow Албански: pallë, ulëron
Примери:
Ама се разрикала кравата.
2. Почне силно, да пее, да вика, креска.
Англиски: scream Албански: piskas, bërtit
Употреба: Преносно значење
Примери:
Се разрикал како некој вол.
3. Почне многу гласно да плаче, се разлелека.
Англиски: wail Албански: vajtoj, ulëroj
Примери:
Се расплакале, се разрикале жените.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи