а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разрешавање

Вид збор: Именка, среден род
1. (се) разрешава
Англиски: resolution Албански: shkarkuarje, zbërthim
Примери:
Зависи од правилното разрешавање на националното прашање.
2. разрешување
Англиски: dismissal Албански: shkarkim, zgjidhje
FlexiMac
 менување на македонски глаголи