а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разретчен

разретчениот
Вид збор: Придавка
1. Што е проретчен, со поголем простор околу себе.
Англиски: thinned out
Примери:
разретчени заби
разретчена шума
2. Што е изретчен, во помал број (редок).
Примери:
разретчени стада
разретчен вид птици
FlexiMac
 менување на македонски глаголи