а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разрез

мн. разрези
Вид збор: Именка, машки род
1. Разрежано место, прорез, просек.
Англиски: neckline Албански: prerje
Примери:
Со разрез на кошулата.
(разг.) Во разрез со.
2. Површина по која е расечен еден предмет.
Англиски: section Албански: prerje
Употреба: Математика
Примери:
Надолжен разрез.
3. За данок, придонес - одмерување, определување.
Албански: përcaktim, llogaritje
Употреба: Економија
Примери:
Разрезот на данокот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи