а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разред

мн. разреди
Вид збор: Именка, машки род
1. дел, група
Англиски: class Албански: klasë
Примери:
Бев во вториот разред.
2. Мера, степен на квалитетот.
Англиски: degree Албански: shkall, gradë
Примери:
Прв разред.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи