а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разредува

разредуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. (се) разреди
Англиски: dilute Албански: holloj
Примери:
Разредува ракија со додавање вода.
2. Расипува ред.
Англиски: disorder Албански: çrregulloj
FlexiMac
 менување на македонски глаголи