а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разредувач

мн. разредувачи
Вид збор: Именка, машки род
Средство за разредување, материја што служи за намалување на густината на друга материја.
Англиски: solvent
Употреба: Хемија
Примери:
разредувач за лак
разредувач за боја
алкохолен разредувач
Оваа течност е многу силен разредувач.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи