а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разреве

разреват
Вид збор: Глагол, свршен
1. За некои животни - почне силно да реве.
Англиски: roar Албански: ulëron, pëllet
Примери:
Лавовите се разревале.
2. Почне силно: да пее, да вика, да креска.
Англиски: scream Албански: piskas, bërtas
Употреба: Преносно значење
Примери:
Што сте се разревале како некои магариња.
3. (се разреве) Почне многу гласно да плаче, се разлелека.
Англиски: wail Албански: vajtoj, ulëroj
Примери:
Нешто многу се разревало детено.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи