а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разрани

разранат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Причини рана, обично по кожата.
Англиски: wound Албански: lëndoj
Употреба: Медицина
Примери:
Ми го разрани лицето.
2. Повреди незарастена рана.
Албански: lëndoj varrën
Примери:
Пак си ја разранив раната.
3. Одново возбуди.
Албански: prek në varrë të vjetër
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ми разрани стара рана.
4. (се разрани) Добие рани, се повреди.
Англиски: hurt Албански: lëndohem
Примери:
Се разрани момчето одејќи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи