а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разранет

разранетиот
Вид збор: Придавка
Што има рани.
Англиски: wounded
Употреба: Медицина
Примери:
разранети нозе
разранета уста
разрането тело
FlexiMac
 менување на македонски глаголи