а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разрадости

(се) разрадостат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да се радува, се разрадува, почувствува радост во поголема мера.
Англиски: please
Примери:
Кога ја слушнав веста, многу се разрадостив.
Изведенки
разрадостува несв.
(се) разрадостуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи