а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разочара

разочараат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 8751
1. Предизвика чувство на незадоволеност, разруши надежи.
Англиски: disappoint Албански: dëshpëroj, zhgënjej
Примери:
Вашето држење наполно ме разочара.
Ги разочара сите.
2. (се разочара) Доживее чувство на незадоволеност поради неисполнување на надежите.
Англиски: disappoint Албански: zhgënjej, dëshpëroj
Примери:
Ќе се разочара кога ќе те види.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК